دو معضل اجتماع (اشتغال جوانان – ازدواج جوانان) (42)

 

 

 

يكي از مشكلات مهم جوانان اشتغال و كاريابي است. براي حل اين مشكل، ابتدا بايد استعدادها شناخته شوند، كه هر كس در چه راهي استعداد دارد، پس از شناخت استعداد، امكانات دست يابي به هدف را مورد مطالعه قرار دادن، بعضي از اهداف هستند كه نياز به سرمايه گذاري دارند، كه براي نيل به مقصد بايستي بررسي و تحقيق كرد.
براي بعضي مشاغل دولت امكانات و تسهيلاتي قائل شده از قبيل وام اشتغال يا به قول خودشان وام فرصت شغلي با بهره كم و اين را هم بايد درنظر گرفت كه زندگي قدم به قدم پيش مي‌رود، اول داير كردن كارگاه‌هاي كوچك و بعد با پشتكار و اعتماد به نفس و اتكاء به خدا كه مهمترين عامل پيشرفت است، قدم‌هاي بعدي و بعدي و بعدي برداشته شود، تا به كمال مطلوب برسند، تصور اينكه در همان بدو شروع و همان سال اول صاحب همه چيز شدن، تصوري است باطل بعنوان نمونه عرض مي‌كنم : مملكت ما كشوري است وسيع و داراي اراضي باير، وزارت جهاد كشاورزي زمين مي‌دهد، وام مي‌دهد، امكانات مي‌دهد، تسهيلات مي‌دهد، براي حفر چاه عميق اعتبار مالي مي‌دهد، ولي مشكل اين است كه اكثر جوانان ما دنبال پشت ميز نشيني و حقوق كلان هستند.
روزي ماشينم را حاشيه خيابان پارك كردم، جمعي از جوانان كه عرق از سر و صورتشان مي‌ريخت سرگرم فوتبال بودند،‌ محبت كردند، سلام و عليك كردند، (حال مرا مي‌شناختند يا صرفاً از لباسم احترام كردند؟ نمي‌دانم)
من هم خسته نباشيد گفتم و در حق‌شان دعا و آرزوي موفقيت كردم.
يكي از آنها گفت حاج آقا چه‌كار كنيم؟ كار نيست،‌ با اين بازيها خودمان را سرگرم مي‌كنيم.
ديگري گفت حاج آقا تا اين همه افغاني در مملكت هستند، نوبت كار به ما نمي‌رسد، گفتم عزيزان، قبول كنيد آن كارهائي كه افغانيها مي‌كنند، شما اهل آن نيستيد، افغانيها به فكر اطوي شلوار و عطر و ادكلن نيستند، بلكه اهل قناعت هستند،‌ و به اين زرق و برقها و مظاهر خودنمائي توجهي ندارند، آيا شما حاضريد كارهائي كه آنها مي‌كنند، انجام دهيد؟ مسلماً خير.
من نمي‌گويم همت‌تان عالي نباشد، من نمي‌گويم دنبال كار خوب و اهداف عالي نباشيد، ولي شما هم قبول كنيد كه مردان موفق از صفر شروع كرده‌اند، تا كي چشم به جيب پدر دوختن، با اعضاء خانواده‌تان ، كنارهم بنشينيد، طرح ريزي كنيد ، تبادل افكاركنيد، از خدا استمداد و راهنمايي و گشايش بخواهيد، منشاء همه خيرات و بركات خداست، به خدا اعتماد كنيد و به خود اعتماد كنيد، تا در خير به رويتان باز شود.
جواني عرض كرد يا رسول‌الله، جواني هستم فقير و كم درآمد ، حضرت سؤال كرد، زن و بچه داري؟ عرض كردخير، مجرّدم.
حضرت فرمود برو ازدواج كن، عرض كرد يا رسول‌الله من خودم را به تنهايي نمي‌توانم اداره كنم، با چه بودجه‌اي زن بگيرم؟ و دختر مردم را هم بدبخت كنم؟ فرمود به خدا اعتماد كن ، به خدا توكل كن ، كه يكي از ابواب گشايش رزق ازدواج است.
هركسي را رزقي مقدّر است ، تنها چيزي را كه خدا تضمين كرده رزق است، آن هم نه تنها رزق من و شما بلكه همه جنبندگان روي زمين را، ببين ضمانت‌نامه چقدر محكم و قوي است، خدا در قرآن مي‌فرمايد وَ مامن دابّةٍ فِي‌الاَرض اِلاّ عَلي الله رِزقِها 1 خدا نفرموده خلقتان كردم، مريضتان نمي‌كنم، نفرموده خلقتان كردم، گرفتارتان نمي‌كنيم، تنها چيزي را كه ضمانت كرده رزق است، از امام هشتم عليه‌السلام سؤال كردند يابن رسول‌الله چرا يكي از اسماء صفات خدا لطيف است؟ در ذكر سجده آخر نماز مي‌خوانيم يا لطيف ارحم عبدَكَ الضعيف؟ فرمود اشاره به موجودات ريز لطيف زره بيني است كه در لابلاي انگشتان و زير ناخن شما زندگي مي‌كنند، توليد مثل مي‌كنند، خدا به آنها هم رزق مي‌دهد، اشاره به ميكرب است، اين پاسخ ما را با حقيقتي افتخار آميز آشنا مي‌كند، كه بيش از 13 قرن پيش كه هنوز پاستوري بدنيا نيامده و ميكرب و ميكروسكپي كشف نشده و وسائل تحقيقاتي امروز وجود نداشته، امام هشتم ما به وجود ميكرب اشاره كرده ، مهم‌تر اينكه به هر يك از موجودات رزقي منطبق با احتياجش مقرر كرده،‌ براي موجودات برّي و بحري، دريائي و هوائي چرنده و پرنده ، انسان و حيوان و نباتات همه و همه حتي بچه‌اي كه در شكم مادر است كه نوعي غذاي خاص احتياج دارد در اختيارش گذاشته (آن خون حيضي كه مزاحم مادر بود،‌ به محض انعقاد نطفه قطع و در دو تصفيه‌خانه مجزّا تبديل به مواد غذائي مي‌شود، يك قسمت آن را از مجراي ناف و قسمت ديگرش در پستان مادر ذخيره و تعبيه مي‌شود براي آغاز تولدش كه همان شيرماك است، (شيري زرد رنگ و غليظ كه بشرط حيات و توفيق در بحث شير به آن اشاره مي‌كنيم).
وقتي كه روي اين مظاهر قدرت تفكر و تعمق مي‌كنيم، اعتقادمان به خدا و نظام آفرينش قوي‌تر مي‌شود.

 

1- آيه 6 سوره هود